İrmik helvası nasıl yapılır?

Ülkemizde en sevilen tatlılar arasında yerini alan irmik helvası, lezzetiyle bir çok kişinin sevdiği tatlılar arasında yer almakta.

0
700

Dondurma ile veya sade şekilde servis edilebilen irmik helvası tarifi ev hanımları ve yurttaşlar tarafından araştırılıyor. Peki irmik helvası nasıl yapılır? İşte irmik helvasının tarifi ve malzemeleri…
İrmik helvası nasıl yapılır? İşte irmik helvasının tarifi ve malzemeleri
Tatlı müdavimlerinin vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan ve ülkemizde de en sevilen tatlılar arasında yerini alan irmik helvası, pek çok kişinin sevdiği tatlılar arasında yer almakta. Farklı şekillerde servis edilebilen irmik helvası tarifi ev hanımları ve yurttaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki irmik helvası nasıl yapılır?

İRMİK HELVASI NASIL YAPILIR? İRMİK HELVASI MALZEMELERİ NELERDİR?
İrmik Helvası Malzemeleri;

1,5 su bardağı irmik
Yarım yemek kaşığı çam fıstığı
1,5 su bardağı süt
1,5 su bardağı toz şeker
3 yemek kaşığı tereyağı
1,5 su bardağı su
Servis için; 2 tatlı kaşığı toz tarçın kullanabilirsiniz.

İrmik Helvası Yapılışı;

Tencereye 3 yemek kaşığı tereyağını erittikten sonra, çam fıstığını içine atıp kavurmaya başlayın. Fıstıkların kavrulmasının ardından malzemelerde belirtilen miktardaki irmiği tencereye aktarın ve daimi olarak karıştırıp ocağın atını kısıp 20 dakika civarı kavurun. Tatlının şerbetini yapabilmek için 1,5 su bardağı su ve 1,5 su bardağı sütü ufak bir sos tenceresinde karıştırıp kısık ateşte ocağın üstüne kaynamaya bırakın. İrmik iyice kavrulduktan sonra şerbeti az az ve ağır ağır tencereye ekleyin. Sıcak şerbetin etkisiyle fokurdamaya başlayan irmik karışımını karıştırmaya devam edin. Helvanın altını kısıp yaklaşık 10 dakika kadar pişirmeye devam edin. Dinlenmesi için üzerine bir kapak kapatın. Demlenmiş olan irmik helvasını kaselere alarak servis edebilirsiniz. İsteğinize bağlı şekilde üzerine dondurma ekleyerek de servis edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here