Sadri Alışık kimdir?

Tiyatronun usta isimlerinden bir tanesi olan Sadri Alışık, bir çok başarılı filme imza atmış ve milyonlarca kişiyi güldürmüştü. Sinema oyuncusu ve tiyatrocu Sadri Alışık, 1944 yılında Günahsızlar filmi ile sinemaya ilk adımını atmıştı.

0
329

Peki ölüm yıl dönümünde anılan Sadri Alışık kimdir? Sadri Alışık filmleri neler ve Sadri Alışık oğlu kimdir? İşte yanıtı…

Sadri Alışık kimdir? Sadri Alışık oğlu kimdir? Ölüm yıldönümünde anılıyor

Trük sinemasının ve tiyatronun usta isimlerinden birisi olarak bilinen Sadri Alışık, pek çok başarılı filme imza atmış ve milyonlarca kişiyi güldürmeyi başarmıştı. Sinema oyuncusu ve tiyatrocu olan Sadri Alışık, 1944 yılında Günahsızlar filmi ile sinemaya ilk defa adım atmıştı. Peki 26. ölüm yıl dönümünde anılan Sadri Alışık kimdir? Sadri Alışık filmleri neler ve Sadri Alışık oğlu kimdir?

SADRİ ALIŞIK KİMDİR?

5 Nisan 1925 tarihinde Beykoz, İstanbul’da dünyaya gelmiş olan Sadri Alışık, oyuncu Kerem Alışık’ın babası ve Çolpan İlhan’ın eşidir. Çocukluk döneminde tiyatroya ilgi duan Sadri Alışık, çeşitli okul piyeslerinde rol almıştır. Beykoz Ortaokulu’nda ve sonrasında İstanbul Erkek Lisesi’nde okuyup mezun olan Alışık, bir süre Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne devam etmiştir. Sahneye 1939’da Eminönü Halkevi’nde amatör olarak çıkan usta oyuncu, 1943 yılında Raşit Rıza Tiyatrosu’nda uzman oyunculuğa adım atmıştır. Küçük Sahne, Oda Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Oraloğlu gibi bazı topluluklarda pek çok farklı oyunda yer almıştır.

1944 yılında Faruk Kenç’in yönettiği Günahsızlar isimli film ile sinemaya adımını atan Alışık, sinemada 1961 ve 1962’deki Nejat Saydam’in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte oynadığı Küçük Hanımefendi serisi, 1964 senesi itibariyle canlandırdığı Turist Ömer ve Ofsayt Osman tipleriyle ile dikkat çekip tanınmıştır.

Yaşamı boyunca 200’ü aşkın filmde rol almış olan Sadri Alışık, Afacan Küçük Serseri’deki rolüyle 1971 senesi Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Yengeç Sepeti filmindeki rolüyle ise Mehmet Aslantuğ’yla birlikte 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

SADRİ ALIŞIK OĞLU KİMDİR?

Sadri Alışık’ın oğlu 5 Haziran 1960 senesinde İstanbul Nişantaşı’nda dünyaya gelen Kerem Alışık’tır. Kerem Alışık’ın annesi ve babası Türk sinemasının önemli isimlerinden Çolpan İlhan ve Sadri Alışık’tır. Şair Atilla İlhan ise Kerem Alışık’ın dayısıdır. Bir çok sinema dizi ve tiyatro oyununda rol alan Kerem Alışık dizi oyunculuğuna, 1995 yılında Yönetmen Ünal Küpeli’nin yönettiği Fırtınalar isimli dizi ile başlamıştı.

SADRİ ALIŞIK NEDEN ÖLDÜ? SADRİ ALIŞIK ÖLÜM NEDENİ

Kemik iliği hastalığı, karaciğer, böbrek ve solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gören Sadri Alışık, 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul’da 69 yaşında yaşamını yitirmişti. Alışık, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here