Ömer Hayyam kimdir ve nasıl öldü?

TRT 1'de yayımlanan Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde sözü geçen Ömer Hayyam’ın yaşam öyküsü yurttaşlar tarafından araştırılmaya başladı.

0
269

Ömer Hayyam takvimi ve nasıl öldüğü seyircilerin kafasını kurcalayan sorulardan oldu. Peki Ömer Hayyam kimdir? Ömer Hayyam nasıl öldü ve Ömer Hayyam takvimi nedir?

TRT 1 ekranlarının sevilen dizisi Uyanış Büyük Selçuklu’da sözü geçen Ömer Hayyam’ın yaşam öyküsü yurttaşlar tarafından merak konusu oldu. Ömer Hayyam takvimi ve nasıl vefat ettiği seyircilerin araştırdığı konular arasında. İşte Ömer Hayyam kimdir, Ömer Hayyam nasıl öldü ve Ömer Hayyam takvimi nedir sorularının yanıtı…

ÖMER HAYYAM KİMDİR?

Gerçek ismi Giyaseddin Ebu’l Feth Bin İbrahim El Hayyam’ olan Ömer Hayyam, İran ve doğu edebiyatında rubai türünün kurucusudur. Batı ülkelerinde adına bir çok dernek kurulmuş, rubaileri bütün batı dillerine çevrilmiş olan Ömer Hayyam’ın fizik, astronomi, tıp ve matematik dallarında pek çok farklı icadı ve önemli eserleri bulunur. Hayyam, İbn-i Sina’nın sonrasında Doğu’nun yetiştirdiği en büyük bilgin olarak da kabul görmüştür. 18 Mayıs 1048’de İran’ın Nişabur kentinde doğan Ömer Hayyam, bir çadırcının çocuğuydu. Bu sebeple acem dilinde çadırcı anlamına gelen soyadını babasının mesleğinden almış oldu.

Yaşadığı dönemde ve sonraki çağlarda yazılan bütün kaynaklarda, Ömer Hayyam’ın çağının bütün bilgilerini edindiği, o alanlarda derince tartışmalara girdiği astronomi, ilahiyat, edebiyat, tarih, fıkıh ve fizik okuttuğu yazılıdır. Hayyam şiir, fizik, metafizik, matematik, astronomi gibi alanlarda değişik eserler yazdı. Yazdığı bazı bilimsel içerikli kitaplar arasında İbni Sina’nın Temcid (Yücelme) isimli eserinin tercüme ve yorumu, Akıllar Bahçesi, Cebir ve Geometri Üzerine, Fiziksel Bilimler Alanında Bir Özet, Varlıkla İlgili Bilgi Özeti, Oluş ve Görüşler, Bilgelikler Ölçüsü gibi kitaplar yer aldı. En önemli eseri ,se Cebir Risalesi’ydi.

ÖMER HAYYAM NASIL ÖLDÜ?

Matematik bilgisi ve becerisi ile zamanın çok ilerisinde olan Ömer Hayyam denklemlerle ilgili başarılı çalışmalar da yapmıştır. Ayrıca binom açılımını ve binom açılımındaki katsayıları bulan ilk kişi olma özelliğini de taşıyor. Hayyam’ın, Nîşâbur’da 517-526 (yani 1123-1132) yılları arasında yaklaşık 85 yaşlarında öldüğü tahmin edilmektedir. Ölüm nedeni ise bilinmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here