Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Günday hayatını kaybetti

Türk Halk Müziği'nin usta ismi ve TRT sanatçısı Ahmet Günday, karaciğer rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Türk Halk Müziği'nin usta ismi ve TRT sanatçısı Ahmet Günday, karaciğer rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gördüğü İzmir'deki bir hastanede, 77 yaşında yaşamını yitirdi.

0
286

Usta sanatçı, memleketi Muğla’nın Fethiye ilçesinde cuma günü düzenlenecek törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

AHMET GÜNDAY KİMDİR?

Müzisyen, akademisyen ve araştırmacı Ahmet Günday, 1944 senesinde Fethiye’de dünyaya geldi. Buca Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünü bitiren Günday, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı’nda öğretim üyeliği görevinde bulundu.

1966’da girdiği İzmir Radyosundan Halk Müziği Sanatçısı olarak emekli olan usta isim, ilerleyen senelerde da müzik çalışmalarına devam etti. TRT Repertuarlarına giren pek çok yöre türküsünün derleyicisi ve kaynak kişisi olan Ahmet Günday, evli ve iki çocuk babasıydı.

Doksana yakın derleme çalışması olan Günday, sanat hayatı boyunca yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Kaset ve plaklarının beraberinde, “Bağlama Metodu”, “Türküler ve Öyküleri” ve “Dünden Bugüne Fethiye” adlı yazılı eserleri bıraktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here