Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir? Dündar Bey nasıl öldü?

ATV’de ekranlara gelen Kuruluş Osman dizisi, Osmanlının kuruluşunu konu alır. Tarihi kişiliklerin yer aldığı dizinin sevenleri, dizide geçen tarihi karakterleri sıklıkla araştırıyor. Osman Bey’in amcası olarak bilinen Dündar Bey, izleyiciler tarafından merak ediliyor.

0
200

Kuruluş Osman dizisinin önemli karakterleri arasında yer alan Dündar Bey kimdir? Kuruluş Osman Dündar Bey nasıl öldü?

Kuruluş Osman dizisinde Ragıp Savaş’ın hayat vermiş olduğu Dündar Bey karakteri pek çok izleyici tarafından araştırılıyor. İzleyiciler, “Kuruluş Osman Dündar Bey kimdir?” sorusunun yanıtı arıyor. Süleyman Şah’ın oğlu Dündar Bey kimdir? Dündar Bey nasıl öldü?

DÜNDAR BEY KİMDİR?

Dündar Bey, Süleyman Şah’ın oğlu, Ertuğrul Gazi’nin kardeşi ve Osman Gazi’nin amcasıdır. Dündar Bey’in yaşamının ilk dönemleri Osmanlı Devleti’nin doğuşu ile alakalı efsanelere karışmakla beraber, Osman Gazi’nin hayatında belirli bir yer tuttuğu görülmektedir. Süleyman Şah, 4 oğlu ile Kayı boyunun beyi olarak İran’da Mahan hükümdarı iken, Moğol saldırısı üzerine Anadolu’ya göç etmiş, Ahlat’a geldikten sonra Erzincan ve Amasya taraflarına geçmişti.

Burada yerleşme olanağı bulamayınca eski yurduna dönmeye karar veren Süleyman Şah, Elbistan- Halep yoluyla Fırat kıyısına inmiştir. Caber Kalesi çevresinde ırmağı geçerken boğulması üzerine ona bağlı Kayılar ikiye bölünmüşler, oğullarından Sungur Tigin ile Gün Doğdu doğuya gitmeye karar vermişti. Ertuğrul Gazi ile Dündar ise Anadolu’da yerleşmek üzere Pasin’e doğru yollarına devam etmişlerdi. Kayı boyunun yerleşmesi ile alakalı bu haberlerde Dündar Bey’in, Ertuğrul Gazi’nin ve sonrasındada Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin yanında, bu devletin kuruluşunda hizmet ederken yer almıştır.

DÜNDAR BEY NASIL ÖLDÜ?

90 yaşına yakınken Osman Gazi tarafından bizzat öldürülmüştür ve bu olay Osmanlı İmparatorluğu’ndaki kardeş katlinin başlangıcıdır.

Dündar Bey’in öldürülmesi pek çok Osmanlı tarihçisi tarafından çeşitli şekillerde nakledilmiştir. Neşrî’de geçen rivayete göre; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Gazi, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek mecburiyetinde kalmış ve bundan ötürü onuru kırılmış. Bu onur kırıcı davranışı unutmayan Osman Gazi beyliğin başına geçince tekfurdan intikam almak istemiş ve tekfura karşı sefere girişmiş. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak “Germiyanoğulları ve etraftaki kafirler zaten düşman ve bu tekfuru da bizlere düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak” demesi üzerine Osman Gazi, Dündar Bey’e yayının tahtası ile vurarak öldürmüştür.

Son dönem Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi arasında bir çekişme olduğunu ve Dündar Bey’in Osman Gazi’nin beyliğini istemeyerek kabullendiğini ve devamlı Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osman’a suikast tertip ettirdiğini ve bu nedenden ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Bey’in öldürüldüğü belirtilir.

RAGIP SAVAŞ KİMDİR?

Savaş, 24 Ekim 1966, İzmit’te dünyaya geldi. 1972-1977 senelerinde İsmet İnönü İlkokulu’nda okudu. 1977-1980 senelerinde Merkez Ortaokulu’na gitti. 1980-1983’te İzmit Lisesi’nde öğrenim gördü ve İzmit Lisesi’nden mezun oldu. 1983 senesinde İzmit’te amatör olarak sürdürdüğü voleybol hayatını, Eczacıbaşı SK’ne transfer olarak uzman olarak sürdürmeye başladı. 1986 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1990 senesinde yüksek dereceyle mezun oldu ve aynı sene kurulmuş olan Türkiye’nin 3. Ödenekli Tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda uzman sanat hayatına başladı ve genç yaşta bu tiyatronun kurucularından biri olma şansına sahip oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here