Okkalı Türk kahvesinin sırrı! Bol köpüklü yapabilmek için…

Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu güne miras kalan, kültürel bir içecek olan Türk kahvesi, lezzeti ve sunumuyla özel bir kimliğe sahiptir. Saray mutfağından evlere taşınan Türk kahvesini lezzetli bir biçimde hazırlamak için dikkat edilmesi gerekli olan bazı hususlar vardır. Merak edenler için Türk kahvesi nasıl yapılır sorusuna cevap veriyoruz. İşte bol köpüklü, kıvamı yerinde bir kahve hazırlamanın aşamaları.

0
568

Merak edenler için Türk kahvesi nasıl yapılır sorusuna cevap veriyoruz. İşte bol köpüklü, kıvamı yerinde bir kahve hazırlamanın aşamaları.

Mutfağımızda önemli bir konuma sahip olan Türk kahvesi; uzun ve keyifli sohbetlerin en güzel eşlikçisidir. Osmanlı’dan bu güne kadar gelmiş olan Türk kahvesinin kültürel bir ağırlığı da vardır. Tanışma merasimlerinin olmazsa olmazdır. Kendine has bir tadı olan Türk kahvesi nasıl yapılır? İşte 5 aşamada bol köpüklü Türk kahvesi yapımı…

KAHVE YAPARKEN MUTLAKA SOĞUK VE İÇME SUYU KULLANIN

Türk kahvesi yapımına öncelikle kullanılacak fincanın içine soğuk su dökerek başlanır. Bu su fincanın içine dökülür. Orta şekerli bir kahve yapabilmek için, bir çay kaşığı şeker ilave edilir. Konulacak kahve miktarı da önem arzetmektedir. Yaklaşık 2,5 çay kaşığı kahve eklenir. Henüz ocağı yakmadan bir kere karıştırılır. Ardından pişmeye bırakılır. Kahve ağır ağır köpürmeye başladığı anda, kaşıkla bu köpükleri alıp fincan içerisine dökmek gerekir.

Kahve kısık ateşte pişirmeye devam edilmelidir. Fazla kaynayıp taşma derecesine gelmesine izin verilmemelidir.

Ardından cezveyi ocağa tekrar koyun. Kahveniz ikinci kez tekrar kabaracaktır. Yine ilk etapta olduğu gibi kahve taşmadan köpürdüğü an ocaktan alın ve birkaç saniye kahveyi dinlendirin. Tekrardan eşit bir biçimde köpük dağılımını gerçekleştirin. Kıvamında pişen kahve yavaş yavaş fincana dökülür. Bol köpüklü bir Türk kahvesini bu biçimde hazırlayabilirsiniz.

Az şekerli bir kahve isteniyorsa yarım çay kaşığı, orta şekerli bir kahve isteniyorsa bir çay kaşığı, şekerli kahve isteniyorsa iki çay kaşığı şeker yeterlidir. Küp şekerin erimesinde sıkıntı olabileceği için, toz şeker kullanmak çok daha iyi bir tat verecektir.

Kıvamında pişen kahve yavaş yavaş fincana dökülür. Bol köpüklü bir Türk kahvesini bu biçimde hazırlayabilirsiniz.

TÜRK KAHVESİNİN YANINDA GELEN SU KAHVEDEN ÖNCE İÇİLMELİ

Türk kahvesi genel itibari ile yanında bir bardak su ile sunulur. Bunun amacı, kahveyi içtikten sonra ağzı temizlemekten ziyade, kahveyi içmeden önceden yediklerinizin dilinizde bıraktığı tattan kurtulma amacı vardır. Bu su esasında kahveden önce içilmelidir. Yanında Türk lokumuyla sunulabilir. Gelen kişinin tercihine göre bitter çikolata ile de sunuş yapılabilir.

TÜRK KAHVESİNİN BOL KÖPÜKLÜ OLMASI İÇİN…

Türk kahvesinin olmazsa olmazı köpüğüdür. Bol köpüklü bir Türk kahvesi pişirmek için, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Kahvenizin gerçekten güzel ve lezzetli olması için taze ve ince çekilmiş olması ilk faktör olmalı. Ayrıca taze kavrulmuş kahvenizi uygun koşullarda saklamanız gerekmektedir. Aksi taktirde kahvenin kokusu değişebilir, hava almamasına özen gösterin.

Kahve pişirirken cezveye kattığımız miktar tabi ki önemli. Kıvamının yoğun, tadının ise tam yerinde olması için fincan başı tepeleme 2,5 çay kaşığı koymanız yeterli olacaktır. Az miktarda kahve kullanırsanız kahveniz ne yazık ki bulamaç gibi bir hal alacaktır.

TÜRK KAHVESİ FAYDALARI NELERDİR?

Düzenli ve şekersiz bir biçimde tüketilen Türk kahvesi sağlık açısından pek çok olumlu etki yaratır. Türk kahvesi yararları nelerdir diyenler için başlıkları şu biçimde sıralayabiliriz;

Metabolizmayı hızlandırır

Yağ yakımını artırır,

Kalp sağlığını muhafaza etmeye yardımcı olur,

Cilt sağlığı için oldukça etkilidir,

Ömrü uzatır,

Alzheimer riskini azaltmaya yardımcıdır,

Baş ağrısını giderir,

Zihinsel yorgunluğu alır,

Enerji verir,

Safra taşını engeller,

İltihap giderici etkisi bulunmaktadır.

TÜRK KAHVESİNİN BESİN DEĞERLERİ

Bir fincan Türk kahvesi yaklaşık 2 kaloridir. Değerleri ise;

Yağ: 0,03 gram

Karbonhidrat: 0 gram

Protein: 0,14 gram

Potasyum: 60 mg

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here