Evde limon ağacı yetiştirmek hiç zor değil! Hem de 4 adımda

0
521

Herkes evinin bahçesinde tazecik otlar, meyveler yetiştirmenin hayalini kursa da metropol yaşantısında bu istek yalnızca bir hayal olarak kalıyor. Ancak bazı meyveler, bitkiler var ki saksı içinde evin balkonunda ağır ağır yetişerek mahsül verebiliyorlar. Onlardan birisi de limon. Peki nasıl yetiştireceğiz?

Evde limon ağacı nasıl yetiştirilir derseniz, sizler için bu pratik 4 adımdan bahsedebiliriz. Lafı fazla uzatmadan ayrıntılara geçelim…

4 ADIMDA LİMON AĞACI YETİŞTİRME

İşe evvela güzel bir limon almakla başlıyoruz. Aldığınız limonun iki ucunu da kesin. Ardından bıçak yardımı ile önce ikiye sonrasındada dört dilime ayırın.

Mahsül almamızı sağlayacak en önemli işlemlerden biri

Dörde böldüğünüz limon dilimlerinden çekirdeklerini çıkarın ve kabuklarını soyun. Ardından havlu peçeteyle iyice kurulayın. Bu işlemi oldukça dikkatli yapmalısınız ve çekirdeklerin kuru olduğundan emin olmalısınız.

Sıra çekirdekleri soymaya geldi

Kuruladığınız çekirdekleri görselde gördüğünz gibi kabuklarından güzel bir şekilde ayıklayın.

Islak bir havlu kağıda sarma vakti

Kabukları ayıklanmış çekirdekleri ıslattığınız havlu kağıdın ortasına yerleştirin ve çekirdekler iç kısımda kalacak şekilde katlayın.

Filizlendirme vakti!

Sardığınız çekirdekleri naylon br poşete koyup ağzını bağlayın ve bu biçimde 10 gün boyunca bekletin. Onuncu gün sonunda torbayı açtığınızda çekirdeklerin filizlendiğini göreceksiniz.

Filizlenen çekirdekleri toprak dolu bir kaba, filiz kısımları alta gelecek şekilde dikin. Sonrasında sulayın. Doğrudan güneş gören bir yere koyun. Ona bolca sevgi vermeyi unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here