Koronavirüs aşısı 50 hastanede salı günü kullanıma sokulacak

İngiltere Sağlık Bakanlığı, bu hafta başlayacak Kovid-19 aşısı uygulamasını 'Ülke tarihinin en geniş ayrıntılı aşı uygulaması' olarak tanımladı.

0
95

Salgına karşı mücadelede ön saflardaki sağlık çalışanları, 80 yaş üzerindekiler ve bakımevi çalışanları, koronavirüs aşısında ilk sırada olacak.

İngiltere genelinde 50 hastane aşının dağıtım sürecinde görev almak üzere belirlendi.

Aşının kullanıma sokulmasını ‘tarihi bir an’ olarak tanımlayan Sağlık Bakanı Matt Hancock, virüsün geriletilmesi için herkezin kendi görevini yapmasını isteyerek, “Mevcut kısıtlamalara uyalım ve kritik bir görev üstlenen sağlık sistemini koruyalım” dedi.

Bu hafta kullanıma sokulacak aşı dozları, soğutulmuş konteynerler yardımı ile Belçika’dan İngiltere’ye gelmeye başladı.

İngiltere’de Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) Tıbbi Direktörü Prof. Stephen Powis, tedarikteki zorluklara rağmen ilk aşı dozlarının Pazartesi günü hastanelere ulaşacağını ve Salı günü uygulanmaya hazır olacağını kaydetti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Prof. Powis, ülkenin sağlık sisteminin geniş çaplı aşı programlarını uygulamakta “iyi bir tecrübeye” sahip olduğunu söyleyerek, geçmişteki grip aşısı, HPV aşısı ve kızamık-kızamıkçık-kabakulak için yapılan MMR aşısını örnek gösterdi.

800 000 dozun kullanıma hazır olması bekleniyor.

Pfizer ile BioNTech’in geliştirmiş olduğu koronavirüs aşısının ilk sevkiyatı geride bıraktığımız hafta Salı günü İngiltere’ye ulaşmıştı. Gelecek haftadan itibaren yaklaşık 800 000 aşı dozunun kullanıma hazır olması bekleniyor.

21 gün arayla iki doz halinde uygulaması yapılacak aşıdan İngiltere için 40 000 000 doz sipariş edildi.

Aşının öncelikle uygulanacağı kesimlerden biri de bakımevi çalışanları olacak. Çalışanlar, aşının uygulanacağı hastanelerden randevu olarak aşıya erişebilecek.

80 yaş üzerindekilerin ve bakımevi çalışanlarının kullanmadığı randevu saatlerinde sağlık çalışanları aşı olabilecek.

Pfizer aşısının eksi 70 derecede muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple aşı öncelikle özel şartları sağlayabilen 50 hastanede kullanıma sokulacak.

Daha fazla aşı dozunun gelmesi ile başka hastanelerin de devreye sokulacağı duyuruldu.

Binlerce sağlık merkezinin de gelecek günlerde aşı uygulamasına katılmak için hazırlandığı bildirilirken, önümüzdeki haftalarda eczanelerde, spor salonlarında ve konferans merkezlerinde yaygın aşılamanın yapılması düşünülüyor.

Aşılar yol boyunca takip ediliyor

Aşının uygun koşullarda taşınmasını temin etmek için de özel bir uygulamadan yararlanılıyor. Her biri 975 doz aşı taşıyan dondurulmuş kutular, Belçika’dan tedarik edilirken izledikleri yol boyunca çevrimiçi bir sistemle takip ediliyor.

Aşılama ve Bağışıklık Komitesi (JCVI) Başkan Yardımcısı Prof. Anthony Harnden, BBC’ye yapmış olduğu açıklamada, aşı taşımasını ‘yakından izlediklerini’ belirtti.

Öte yandan ülkedeki sağlık otoriteleri aşı uygulamasında karşılaşılacak güçlüklerin beraberinde, toplumumuzun aşı konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Hükümetin ünlülerle ve sosyal ağ fenomenleriyle çalışarak aşıyı özendirici bir kampanya yürütmesi bekleniyor.

İngiltere’de ilaç ve tedavilere onay veren denetleyici kuruluş İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), geride bıraktığımız hafta Pfizer/BioNTech aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurmuştu. Böylece İngiltere, geliştirilen bir Kovid-19 aşısına onay veren ilk Batılı ülke oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here