İşte Ramazan ayının başlangıç tarihi

2021 Ramazan ayı için geri sayım başladı. Tüm İslam camiası tarafından çok büyük bir merakla beklenen Ramazan ayı için tarih bilgisi araştırılmaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini takvime göre Ramazan ayı ve Ramazan Bayramı'nın kutlanacağı zaman belirlendi. Peki, 2021'de ilk oruç ne zaman tutulacak.

0
76

Ramazan ne zaman idrak edilecek?’ sorusu gündemdeki yerini muhafaza etmeye devam ediyor. Ramazan ayının geleceği zamanı bekleyen yurttaşlar tarih bilgisini araştırıyorlar. Pek çok vatandaş, önümüzdeki yıl ne zaman oruç tutabileceğini öğrenmek istiyor. İşte, konuya dair detaylar.

2021 RAMAZAN TAKVİMİ

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınını yaptığı takvime göre; 2021 senesinde 13 Nisan’da başlayacak ve 12 Mayıs’da son bulacak. 13 Mayıs’ta ise Ramazan Bayramı’nın birinci günü idrak edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021’de idrak edilecek.

ORUÇ NEDİR?

Oruç Arapça’da “savm” kelimesi ile ifade edilir. Savm sözlükte nefsi tutmak ve engellemek anlamındadır.

İslam dininde oruç, sabahın başlangıcı sayılan ikinci fecirden (tan yerinin ağarmasından) başlayarak güneşin batışına kadarki sürede diğer bir deyişle imsaktan iftara kadar ibadet niyetiyle yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden nefsi uzak tutmaktır.

Oruçtan beklenen amacın gerçekleşmesi için dikkat edilmesi gerekli olan şeyler vardır. Kamil anlamda oruç bütün organların iştirakiyle gerçekleşir. Şöyle ki: Oruç tutan kişi mideyi yemek içmekten koruduğu gibi, dili de yalandan, gıybetten, kötü ve boş sözden uzak tutmalı- dır. Göz harama bakmamalı, kusur aramamalıdır. Kulak gıybet, dedikodu ve boş sözler dinlememelidir. Gönül güzel şeyler düşünmelidir. Bilinmelidir ki, organları orucu iştirak etmeyi başaramayan kişi şeklen oruç tutmuşsa da, oruçtan beklenen gayeye tamamen ulaşamamış demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here